2017, mountains

Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m. / Kopalnia Uranu w Kletnie

Hej,

Przenosimy się troszkę wyżej, w Góry Stołowe, a dokładnie jego najwyższy szczyt. Jest on na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Najwyższym punktem jest Fotel Pradziada. Trochę się różnią od poprzednich, ale są równie piękne. Do samego schroniska wychodzi się schodami, na miejscu możecie sobie zamówić jakieś ciepłe danie, my standardowo zjedliśmy żur. Gdy już byliśmy pojedzeni oraz szczęśliwi, kupiliśmy bilety i kierowaliśmy się na szczyt. Pierwszy raz miałam okazję być w Górach Stołowych i pozytywnie mnie zaskoczyły, są inne od wszystkich – pełne skał, głazów, przypominających labirynt, naprawdę fajna zabawa. Jeżeli macie okazje to nie zastanawiajcie się i jeźdźcie, bo jest to niesamowite przeżycie.

Jestem w trakcie pisania pracy licencjackiej, a mam jeszcze tyle zdjęć z wyjazdu i miejsc, o których chciałabym Wam napisać. Na pewno znajdę w następnym tygodniu chociaż chwile na to. Moje życie nabrało okropnego tępa, nawet nie wiem jak to się stało. Planuje trochę zwolnić i zastanowić się nad wieloma sprawami. Ten wyjazd, a dokładniej wypowiedź Pana przewodnika w kopalni Uranu w Kletnie (wiosce, która liczy zaledwie trzydzieści osób) dała mi wiele refleksji nad tym co jest tak naprawdę dla mnie ważne w życiu, czym się kierować i czy przypadkiem nie powinnam się zająć spełnianiem swoich marzeń? Również otworzyła oczy na wachlarz możliwości jakie mam i dodała odwagi, aby któreś z nich realizować, bo jestem młoda i zdeterminowana. Najważniejsze jest to by mieć obok osobę, która Cię wspiera i motywuje, a tak się składa, że ową mam – tyle wygrać 🙂 .

Na końcu, również załączyłam zdjęcia z tej kopalni, jest ona symbolem męczeństwa polskich chłopaków w moim wieku, którzy nie mieli tyle szczęścia co ja i urodzili się w czasach II Wojny Światowej. Stalin wykorzystywał ich do wydobywania Uranu, na rzecz bomby atomowej, a jak wiecie jest on radioaktywny. Chłopcy w spartańskich warunkach musieli tam pracować, umierali w cierpieniu nawet nie wiedząc co im dokładnie dolega. Większość z nich była po studiach, z dobrych rodzin, odbierana pod pretekstem pomocy w wojsku, a tylko garstka z nich przeszła z życiem i odeszła w wieku 50 kilku lat albo wcześniej z powodu raka. Serce mi się kraje gdy o tym pomyślę, dlatego trzeba doceniać to co się ma i wyciągać wnioski.

Zapraszam na fotorelacje.

Kopalnia Uranu.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

milordka

Cześć bardzo mi miło, że odwiedzasz mojego bloga. Jeżeli zainteresowała Cię treść postów zostaw komentarz podziel się swoją opinią.

Write a comment